Ahojte, moje meno je Zuzka, pochádzam z Nitry a toto je môj príbeh, ako som v roku 2017 prežila leto svojho života na Ibize.

Ako som sa ocitla na Ibize?

Neustále treba skúšať niečo nové a ja som bola unavená z každodenného stereotypu, pretože ako čašníčka pracujem už 4. rok a chcela som konečne vidieť aj zahraničie. Juh je známy gastronómiou, tak som si povedala, prečo neísť práve tam, na energickú a slnečnú Ibizu. Pred odchodom som sa tak strašne tešila, že som nemala z ničoho strach. Išla som do toho ako také malé šteniatko, ktoré nevie, čo ho čaká.

Čo na mna čakalo po príchode?

Zmena. Na Ibizu som sa vybrala so spolužiačkou, ktorú časom preradili. Musela som sa sťahovať. Ale aj tak si myslím, že je lepšie nebyť v cudzej krajine so Slovákmi, lebo ako sa efektívnejšie naučiť jazyk a spoznať novú mentalitu, než byť s tými ľuďmi, ktorí tam žijú. Ďalšia zmena. Začala som bývať s kolegyňou, ktorá bola z Kolumbie. Tá ma zoznámila so svojou rodinou, ktorá ma neskôr pozývala na rodinné oslavy, dni sme trávili na pláži a ukázala mi, akí sú tu ľudia priateľskí a srdeční.

Práca začala tak trochu už na Slovensku

Do zamestnania v zahraničí netreba prísť nepripravený, takže som si vďaka agentúre SISA spravila barmanský kurz. Navyše študujem na hotelovej akadémii, nejaké zručnosti som teda mala už pred odchodom, ale všetkým čo prax nemajú odporúčam, spraviť si kurz, nech viete do čoho idete. A aj keď to bol s mojou španielčinou jeden veľký vtip a ovládala som iba “Hola,” posunulo ma to. Musela som sa naučiť aspoň základy, takže som si zobrala knižku a učila sa v reštaurácii. Bolo to v tom momente najdôležitejšie, pretože v Španielsku na vás skrátka anglicky hovoriť nebudú.

Ako to vyzeralo v práci?

Mala som šťastie, že som vďaka agentúre SISA od začiatku nastúpila do super podniku Cappucino Grand Café, ktoré sa nachádza v Porte. Je to taký luxusný prístav, dokonca mal 2 km od nás odstavenú jachtu aj Justin Bieber. Podnik bol hneď pri vode, čiže ľudia ktorí zakotvili si k nám chodili posedieť a klientela bola naozaj na úrovni. Pracovala som so skvelým kolektívom a aj keď boli dni, kedy som mala obavy, či to zvládnem, lebo práca bola náročná, s pomocou kolegov som zvládla aj tie najťažšie dni. S väčšinou z nich som mala tak blízky vzťah, že ma predstavili rodičom a tí ma potom pozvali k sebe do Madridu či Barcelony, takže v Španielsku sa cítim pomaly viac doma ako tu.

Neskôr som začala robiť aj promotérku pre diskotéky, takže cez deň som robila v kaviarni a večer som si privyrábala na párty, kde som sa vďaka VIP vstupom zoznámila s veľa ľuďmi aj samotnými DJ-mi, čo by sa mi tu určite nepodarilo. A aj keď toho niektoré dni bolo na mňa veľa, naučila som sa robiť tvrdo a bez pripomienok. Niekedy to totiž naozaj nie je sranda, ale treba zaťať zuby a robiť. Aj keď je zle, lebo neskôr bude dobre a tie peniažky si potom užijete.

Čo s voľným časom na Ibize?

Samozrejme Ibiza nie je len o práci, ale z veľkej časti je práve o zábave. Najmä po tom, ako som začala bývať s Kolumbíjčankou, sme často chodili po práci na pláž, posedieť si pri pivku, ale zvládali sme ísť aj večer na párty. Na Ibize sa totiž nespí. Ak som mala voľný deň, tak som milovala cestovať na opačnú stranu ostrova, kde sa nachádzala obrovská pláž Atlantis. Bola tam tak skvelá atmosféra, že tam človek dokázal preležať celý deň.

Čo mi dalo toto leto?

Môžem úprimne povedať, že som našla také vzťahy do života, ktoré viem, že vydržia. Je to takmer rok a stále som s niektorými ľuďmi v kontakte. Otvorili sa mi ďalšie možnosti, kam všade sa môžem ísť pozrieť. Dalo mi to odvahu cestovať ďalej a tento rok sa chystám opäť, ale na Mallorcu a neskôr poletím na Ibizu, kde sa mám stretnúť s kamarátmi a kolegami z minulého roka.

Prečo by som odporúčala prácu na Ibize?

Prácu v zahraničí by som odporúčala každému a hlavne v Španielsku. Už len kvoli tomu slnku, zážitkom a prírode. Všetko je iné ako tu na Slovensku, ľudia sú veselší a doslova vás nakazia svojou dobrou náladou. Jasné môžete si takúto dovolenku aj zaplatiť, ale takto zažijete omnoho väčšie dobrodružstvo, spoznáte lokálnych ľudí a ešte si prinesiete domov peniažky.

 

Prihláste sa