Ahojte, volám sa Dušan, mám 20 rokov a pochádzam zo Smoleníc. Minulé leto som sa vybral sám na tri mesiace na Mallorcu, lebo som sa snažil zmeniť niečo vo svojom živote. Ako to dopadlo?

Nebojte sa skúsiť niečo nové

Leto v zahraničí som v podstate nijak neplánoval, bol som v maturitnom ročníku a uvažoval, čo v lete. Mama je veľký dobrodruh a vnukla mi nápad, nech idem do zahraničia, čo sa mi ako 19 – ročnému chalanovi páčilo. Nebudem klamať, mal som obavy, dokonca som sa na to pár dní pred odletom chcel vykašlať. Dodnes si pamätám, čo mi nato povedal otec: „Choď, nemáš čo stratiť. Vyskúšaš a ak sa ti to nebude páčiť, zbalíš sa, kúpiš letenku domov a hotovo!” A je to pravda. Ocove slová hovorím aj ja ľudom, ktorí sa chystajú tento rok a je to pre nich prvýkrát.

Išiel som sám na tri mesiace do cudzej krajiny, bez znalosti ich jazyka, jasné že som sa bál. Ale hneď po prílete som zažil taký ten “wau” efekt, kedy zo mňa opadol všetok stres. A to aj napriek tomu, že po španielsky som sa vedel jedine pozdraviť. Ubytovanie sme mali priamo v centre Palmy, pár minút od katedrály. Dokonca som býval s jedným Slovákom, s ktorým sme si povahovo sadli a častokrát sme sa po práci zašli najesť alebo sme počas voľna jazdili a spoznávali ostrov na jeho požičanom skútri.

Ako som si našiel prácu?

Čo sa práce týka, išiel som do zahraničia s tým, že budem barman. Netrvalo dlho, kým som zistil, že pracovať za barom na Slovensku a na Malorke bude asi veľký rozdiel. Mal som však šťastie na super kolegov, ktorí boli trpezliví a vždy keď som potreboval pomôcť, boli ochotní. V zásade platí, čím viac zručností máš, tým lepšie, ale jasné, že dosť záleží aj od toho, ako veľmi sa chceš učiť. Ja som pracoval ako barman v jednom z najvačších podnikov v Puerto Portals, čo je asi najluxusnejší prístav pre milionárov na Mallorce. Job som mal vďaka agentúre SISA vybavený, už keď som sedel v lietadle a podarilo sa mi ho udržať, aj keď som sa zo začiatku musel učiť úplné základy.

Čo som robil?

Ak pracuješ vo veľkom a dobrom podniku, tak o prácu naozaj nie je núdza. Chvíľu mi trvalo, kým som sa nastavil na nočný režim, ale akonáhle som si zvykol nebol s tým problém. Fakt som si to tam obľúbil a môžem povedať, že aj vedenie si obľúbilo mňa. Dokonca nedávno bol môj šéf v Bratislave, tak sme zašli na halušky a podebatovali o budúcej sezóne, pretože sa tam toto leto opäť vraciam.

Voľný čas na Mallorce

Aj napriek tomu, že práce bolo dosť, dalo sa to zvládnuť a zostalo aj dostatok voľného času na zábavu a ten sa dá na Mallorce tráviť naozaj rôzne. Kto miluje pláže a more tu nájde naozaj krásne miesta. Dobrodruhovia môžu objavovať ostrov a nákupní maniaci zase môžu všetko vykúpiť. Ja som si užil z každého trošku, ako sa hovorí.

Čo mi toto leto dalo?

Všetko čo viem teraz o barmanstve som sa naučil na Mallorce. Nebolo to však len o barmanstve, naučil som sa spoliehať sám na seba. Prinieslo mi to veľa skúseností nie len pracovných. Ak by som to mal všetko charakterizovať do jednej vety. Naučil som sa vystupiť z komfortnej zóny.

Ak chce niekto vo svojom živote niečo zmeniť, je to určite tá správna výzva. Okrem toho, že spoznáte veľa nových ľudí, prežijete zvláštny pocit, že svet nie je len to naše malé Slovensko. Začnete premýšľať vo veľkom a keď sa vrátite, prepadne vás túžba neustále spoznávať nové kúsky sveta a stále cestovať. Preto ak máte možnosť a rozmýšľate nad tým, či to vyskúšať, vystúpte z komfortnej zóny a určite neoľutujete. Bude to totiž zážitok na celý život.

Najlepší zážitok

Zážitkov je naozaj hromada, ale ako bývalý futbalista rád spomínam na deň, keď do baru prišla legenda Manchestru United – Ryan Giggs s priateľkou a ja som mu robil kávu. Celý čas som ho sledoval (podľa mňa si to musel všimnúť). Ale taktiež boli úžasné nočné jazdy s ešte úžasnejšími výhľadmi, pre mňa ako milovníka nočných výhľadov patrí aj toto medzi top zážitky.

 

Prihláste sa